Stroomi ranna ja metsa kõrval asuva Kodulahe kvartali viimase vaba kinnistu, Lammi 6 arhitektuurikonkursi võidutöö seob ümbritsevad alad üheks ja  arvestab samas nii elanike kui jalakäijate jaoks oluliseks kujunenud rohealadega. Kodulahe arendaja Arco Vara teatel on selle objekti ehituse lõppedes kogu kvartali arendus valmis.

Arco Vara viis koostöös Tallinna Linnaplaneerimise Ametiga läbi Tallinnas Mustjõe asumis Kodulahe kvartalis asuva Lammi 6 arenguala arhitektuurivõistluse, mille võitjaks valiti Molumba arhitektuuribüroo kavand nimega Trifolium. Elukondliku kinnisvara arendaja Arco Vara juhi Miko Niinemäe sõnul oli võidutöös lisaks jalakäijasõbralikkusele väljapaistvalt lahendatud ka seos olemasolevate naaberkinnistutega.

“Kavandis on hästi lahendatud uute hoonete vahelised sisehoovid – tekivad turvalised ja autovabad haljasalad, mis tuginedes piirkonna kogemusele on väga olulised. Lisaks tekib Molumba kavandi järgi kvartaleid ühendav rohetelg, kus põhirõhk antakse jalakäija turvalisusele,” selgitas Niinemäe. 

Tema sõnul on nii arhitektidele kui ka arendajale väga suureks väljakutseks leida juba olemasolevate planeeringute keskele sulanduv lahendus, kuid Molumba kavandis on perspektiiv efektse tulemuse jaoks olemas.

Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja asetäitja Oliver Alveri kohaselt oli žürii konkursi võidutöö osas üksmeelne ja ta nõustus Niinemäe tähelepanekutega: “Võidutöö peamine trump on oskus näha planeeritavat ala laiemalt ja välja pakutud lahenduse kõige parem sidusus ümbritsevate aladega. Põhjast lõunasse moodustub terviklik avalik ja poolavalik haljasala. Haljasalade ketile sekundeerivad osaliselt perimetraalse hoonestuse hoovid.”

Lammi 6 arhitektuurikonkursi võitnud lahenduse järgi avanevad arenduse äripinnad tänavate poole, samas kui sisehoov, mänguväljak ja kasvuhooned koos väikese veesilmaga, mis korjab sademevett paiknevad kvartalite vahel tuulevaikses rohealas. Eluhooned on lahendatud läbivalt neljakorruselistena ja kõikidele korteritele on planeeritud avarad rõdud.

Kokku osales võistlusel kuus arhitektuuribürood. Arco Vara juht tõdes, et koos Tallinna Linnaplaneerimise Ametiga läbi viidud konkurss tõestab mõlema osapoole huvi arendamaks terviklikke elu- ja ärirajoone. “Enamikel kinnisvaraarendajatel on samuti soov arendada nii Eesti kui ka Tallinna elu, mistõttu on oluline mõista, et ettevõtjatel ja ametkondadel on palju ühiseid huvisid,” lisas ta.

Niinemäe sõnul on Lammi 6 projekteerimisega alustatud, kuid selle ehituse algus on planeeritud aastasse 2026. Seni jätkuvad ehitustööd Rannakalda hoones, mille valmimine on planeeritud selle aasta sisse ning järgmisena lüüakse kopp maasse sama kvartali Soodi 6 kinnistul, kuhu on planeeritud ligikaudu 70 korterit. “Viimasest, Lammi 6 kinnistust, saab oluline osa kogu Kodulahe arendusest, mille ehituse lõppedes saame öelda, et Kodulahe on valmis. Sellega on Arco Vara loonud Tallinnasse oma minilinnaosa, kus leiab kokku elukoha ligikaudu 2000 inimest.”