Kinnisvaraarendaja Arco Vara ja Eesti Energia tütarettevõte Enefit viisid ellu pilootprojekti, mis leevendab elektriautode laadimistaristu piiratud kättesaadavust. Eeskätt kortermajade elanike jaoks on laadimisvõimaluste puudumine elektriautode kasutuselevõtu sagedaseks takistuseks.

Alates 2020. aastast kehtib uute kortermajade rajamisel nõue tagada valmidus laadimisjaama lisamiseks igale parkimiskohale. Stroomi ranna äärses Rannakalda uusarenduses on igale parkimiskohale elektriauto laadimisjaama paigaldamise valmidus loodud ning tänaseks on esimesed isiklikud Enefit Volti laadijad juba töös.

“Enefit ja Arco Vara pakuvad elektriauto omanikele võimalust oma isiklikul parkimiskohal Enefit Volti laadimisteenust kasutada. Vastavalt eelistusele on võimalik laadijat rentida või see välja osta,“ selgitab Arco Vara juht Miko Niinemäe ning lisab, et kodu vahetuse korral on võimalik ka teenusest loobuda ja renditud laadimisseade tagastada.

Enefit Volti ärijuhi Kert Pääbo sõnul sõltub elektriautodele üleminek suuresti olemasolevast laadimistaristust ja inimestele tagatud kindlustundest laadimise kättesaadavuse ees nii kodus, tööl kui teel olles. “Laadimistaristu suurem kättesaadavus ning võimalus paigaldada lihtsalt ja mugavalt isiklik laadimispunkt aitavad oluliselt mõjutada korteriomanike ostuotsuse tegemist elektriauto kasuks ja seeläbi toetada keskkonnahoidliku transpordi läbimurret,” ütleb Pääbo, täiendades, et täna moodustavad korterielanikud ligi veerandi Enefit Volti laadija ostjatest.

Kahe ettevõtte sujuvas koostöös valminud innovaatiline pilootprojekt tugineb jagatud väärtustele ja tõdemusele, et tuleviku tarbija eeldab aina enam individuaalset lähenemist, paindlikkust ja mugavust. Sõiduki laadimine toimub RFID-kaardi või mobiiliäpi abil.

“Rannakaldas on tegemist personaalsete laadimisjaamadega, mille puhul klient tasub vastavalt enda elektri tarbimisele, mida näiteks ühiskasutatavad laadimisjaamad korterelamutes ei võimalda,“ märgib Arco Vara juht.

Enefit Volti ärijuhi sõnul on nad taolist laadimisvalmidust rajanud ka varem ehitatud kortermajadesse, kuid täiendavate elektritööde suure mahu tõttu kujuneb sellise lahenduse tasu kallimaks võrreldes uusarendusega. Omaette väljakutse seab kogu projektile ka ühistult kooskõlastuse saamise nõue. “Rannakaldas saab aga elektriauto omanik tellida endale laadija täpselt nii nagu tänane eramaja klient. Sobiv laadija on võimalik kas välja osta või rentida. Rentimine põhineb kuumaksetel, mille sisse on arvestatud nii laadija kui standardpaigaldus ja sõltumata parkimiskohast on hinnastus kõigile võrdne,” tutvustab Pääbo pakutavat laadimislahendust.

Arco Vara juhi Miko Niinemäe sõnul on Rannakalda koduomanike senine tagasiside pilootprojektile olnud positiivne ning huvi elektriauto laadimisvõimaluse vastu oma parkimiskohal kasvab. “Hetkel oleme planeerimas sarnast lahendust ka järgmistele arendustele, et tulla vastu klientide ootustele mugavuse ja paindlikkuse osas. Tegemist on ka ehituslikult mõistliku lahendusega, mis aitab säästa hoone liitumistasudelt,” ütleb Niinemäe kokkuvõtteks.