Arco Vara teenis käesoleva aasta esimeses kvartalis neli korda rohkem müügitulu kui eelmise aasta samal perioodil. Puhaskasum küündis 1,7 miljoni euroni, lõviosa sellest andis elukondlike kinnisvaraarenduste müük Eestis ja Bulgaaria pealinnas Sofias.

Arco Vara 2021. aasta esimese kvartali müügitulu oli 9,2 miljonit eurot. Müügitulust moodustas 8,9 miljonit eurot kinnisvara müük grupi enda arendusprojektides. Aasta tagasi olid samad näitajad 2,2 miljonit ja 1,9 miljonit eurot.

Esimese kvartali ärikasumiks kujunes 1,8 miljonit eurot ja puhaskasumiks 1,7 miljonit. Võrdluseks – möödunud aasta esimeses kvartalis sai grupp ärikasumit 133 000 ja puhaskasumit 20 000 eurot.

“2021. aasta kolmel esimesel kuul teenis Arco Vara kasumit Iztok Parkside, Kodulahe III etapi ja Kodukalda lõpumüükide vormistamisel,” kommenteeris Arco Vara juhatuse liige Miko-Ove Niinemäe. Ta lisas, et  kahe esimesena mainitud arenduse kõik korterid on praeguseks müüdud, Tartus asuvas Kodukalda arenduses on veel saadaval kolm korterit. Kokku müüdi esimese kolme kuuga Arco Vara Grupi projektides 58 korterit. 2020. aasta I kvartalis müüdi 10 korterit.

Muust müügitulust moodustas suurema osa kaubandus- ja kontoripindade rendi- ja haldustulu Madrid Blvd hoonest Sofias, mis 2021. aasta esimeses kvartalis oli 194 000 eurot. “Üüritulu saime seni kestvate Covid-19 piirangute ja lühiajalise poepinna vakantsuse tõttu planeeritust ligi 9% vähem. Praeguseks on ärihoone kontori- ja kaubanduspinnad taas 100%-liselt välja üüritud, mis annab kindlust järgmiste kvartalite üüritulu osas,” kinnitas Niinemäe.

Kasv uutest arendustest

Niinemäe sõnul jätkab Arco Vara arendusmahtude kasvatamist, töös on Kodulahe kortermajade uued etapid, lisaks alustab ettevõtte ühe päris uue projektiga Tallinnas, kuhu on kavas arendada enam kui 450 kodu. “Projekti esimese etapi oodatav ehituse algus on 2023. aastal ja kogu projekti valmimine 2027 ning müügitulu hindame praeguse seisuga 70 miljonile eurole,” rääkis Niinemäe.

Äärmiselt suur ostuhuvi seab arendajale väljakutse. “Oleme Tallinnas tegutsedes ootamatult ajas, kus elamukinnisvara nõudlus ületab pakkumist, kuid samal ajal on pikenenud ehitusmaterjalide tarneajad ning kallinenud ehitusmaterjalide hinnad,” tõdes Arco Vara juht. Kuigi Kodulahe IV ja V etapi korterite ehitus algas vaid viis kuud tagasi, on eellepingutega kaetud juba ligi 75% korteritest. See näitab klientide elavat huvi uusarenduste vastu ja paneb samas arendajale peale pinge, et praegustes tingimustes ehitusprotsess edukalt lõpetada. 

“Igal juhul jääb Arco Vara jaoks esimest kvartalit iseloomustama fraas, et soovist arendusmahte kasvatada ei pea ainult unistama. Oleme alustanud detailplaneeringu ettevalmistamist Tallinnas ligikaudu 75 000 ruutmeetril,” kinnitas Niinemäe.

Eesti kõrval tahab Arco Vara jõuda regulaarse elamuarenduseni ka Bulgaarias. Pikka aega kohaliku bürokraatia tõttu takerdunud Iztok Parkside  projekti realiseerimine Sofias hoogustus 2020. aasta detsembris, mil objekt sai kasutusloa. Käesoleva kvartaliaruande avaldamise päevaks on kõik korterid müüdud. Projekt koosnes kolmest kortermajast kokku 67 korteriga.

“Bulgaarias on kinnisvaraturg oluliselt rahulikum ja ettevaatlikum: seda mõjutavad keerulised ajad tervishoius ja riigi sisepoliitikas. Arco Vara peamised ülesanded Bulgaarias on Madrid BLVD hoone edukas majandamine ja uue elamuprojekti arenduse alustamine juba käesoleval aastal,” rääkis Niinemäe.