Uued trendid kinnisvaras väiksemad kortermajad ja tõuksirendi piirkonnadKinnisvaraarendaja Arco Vara teenis mullu aasta varasemaga võrreldes kahekordse kasumi ning kindlustas mitmete tegevustega tuleviku järgmisteks aastateks. “Kõik Arco Vara arendusprojektid on jätkuvalt töös, tulevikuks annab kindlust oma ehitusettevõtte asutamine ja ettenägelik tegutsemine ehitusmaterjalide varumisel,” ütles Arco Vara tegevjuht Miko Niinemäe.

Arco Vara grupi auditeeritud majandusaasta aruandest nähtub, et 2021. aasta käibeks kujunes 11,6 miljonit eurot. Seda on 17% vähem kui aasta varasem 14 miljonit, samas kahekordistas Arco Vara oma kasumi – ärikasum oli mullu 2,5 miljonit ja puhaskasum 2 miljonit eurot. 2020. aasta samad näitajad olid vastavalt 1,4 ja 1 miljonit eurot.

Ettevõtte juht Miko Niinemäe tõi välja, et Arco Vara suutis eelmisel aastal kindlustada enam kui 40 000 m2 jagu uusi arendusmahte, mis loovad ettevõttele tugeva vundamendi järgnevaks viieks aastaks. “Täitsime endale seatud eesmärgid nii õnnestunud aktsiaemissiooni kui ka ehituses olevate objektide müügimahtudega. Lisaks eelnevale ei ole Arco Vara sõjaga seotud riskide valguses peatanud ühtegi arendusprojekti. Me jätkame kodude pakkumise ja ehitamisega nähes, et pakkumist on nõudlusest vähem, olenemata Ukrainas toimuvast,” lisas Niinemäe.

Oma ehitusettevõte annab kindluse

Suurimaks muudatuseks Arco Vara grupis on 2021. aasta lõpus ehitusettevõtte Arco Tarc loomine, mille meeskond alustas käesoleva aasta jaanuaris Kodulahe Rannakalda projektiga. Vajadus oma ehitusfirma järele tekkis Niinemäe sõnul arendusmahtude kasvamisest ja Arco Vara arenduste ajakavast, kus on tekkinud selged pikaaegsed ehitusmahud. Samal ajal oli turult raske leida ehitusettevõtteid, kes oleks valmis sõlmima pikaajalisi ja mahukaid lepinguid. Nüüd on Arco Vara ise oma ehitusprotsessi ajakava juht,” rääkis Niinemäe.

Rannakalda müügiprotsess on aastaaruande avaldamise hetkeks saanud alguse ja eelmüüdud või broneeritud on juba 30% korterite koguarvust. “Projekti ehituspartner on suutnud tagada tähtsad tarned, tänu millele on hoonete valmimine graafikus ja kodude üleandmised algavad juba kahe kuu jooksul,” lubas ettevõtte juht.

Võtmeküsimuseks saab ehitusmaterjalide tarne

Käesolevat aastat iseloomustavad Miko Niinemäe sõnul ehitushinna ja inflatsiooni risk. “Nendest esimest saame kontrollida Arco Tarc meeskonna tõhusa tegevusega, mida peamiselt mõjutab materjalitarnijatega heade kokkulepete saavutamine. Inflatsiooniriski maandamiseks rakendame pikalt ette müüdud kodude puhul õigust kinnisvara müügihinda vähesel määral tõsta tarbijahinnaindeksi teatud väärtuste saavutamisel.”

Ukraina sõja mõju ehitusmaterjali- ning tööjõuturgudele ei ole Niinemäe hinnangul praegu usaldusväärselt prognoositav. “Esmakordselt üle aastakümnete suhtutakse materjalide tarneraskusesse kui arendaja ühesse suurimasse ettevõtlusriski,” tõdes ta. Niinemäe sõnul on Arco Vara oma käimasolevatesse projektidesse märkimisväärse osa ehituses vajaminevat terasest ette soetanud. “Hoiame fookuses ka muude materjalide hindu ning kättesaadavust,” kinnitas Niinemäe.

Bulgaarias õitseb eramajade turg

Jätkub arendustegevus Bulgaaria kinnisvaraturul. Arco Vara taaskäivitas 2021. aastal vahepeal külmutatud Botanica Lozeni arendusprojekti Sofia lähedal Bulgaarias. Varasemalt plaanitud kortermajade asemel ehitatakse kinnistutele ühepereelamud, kuna nõudlus eramajade vastu on Sofia linna ümbruses oluliselt kasvanud. Miko Niinemäe kinnitusel on kohalikel inimestel Botanica Lozen Residences suur huvi. “Oleme alustanud eelbroneeringute sõlmimisega, kuid eelmüügilepingu sõlmimisteni planeerime jõuda peale ehituslepingu allkirjastamist, et vältida kodude kahjumlikku müümist. Ehituse algus on planeeritud käesoleva aasta III kvartalisse,” lisas ta.

Bulgaarias püsib eramajade vastu jätkuvalt suur huvi ja sellesse turusegmenti siseneb ka üha rohkem arendajaid.