Kui Harku järve ümbrus on Tallinnas juba täna üks jalutajate, terviseedendajate ja loodusnautlejate meelispaiku, siis peagi on ala saamas uue elu Arcojärve arenduse näol, mis loob lisaväärtust nii kohalikele elanikele kui ka laiemale kogukonnale. Arco Vara juht Kristina Mustonen räägib, kuidas muutub Harku järve rannaala ja milliseid hüvesid saavad sealse piirkonna külastajad nautima hakata. 

Mustoneni sõnul on Arcojärve arendusprojekti fookus keskkonnasõbralikul ja kogukonda ühendaval elustiilil, pakkudes uut ja mitmekülgset võimalust elamiseks ja töötamiseks, samas säilitades ja täiustades olemasolevat looduskeskkonda. “Projekti eesmärk on säilitada võimalikult palju piirkonna looduslikku ilu ja kõrghaljastust, sealhulgas Harku järve rannaala ikoonilised remmelgad. Samuti kaasajastatakse järveäärne ala, et muuta see veelgi atraktiivsemaks nii jalutajatele kui ka aktiivse eluviisi harrastajatele,” ütles Mustonen. 

Üks oodatumaid muudatusi, mida Arcojärve arendus toob, on Harku järve rannaala kaasajastamine ja ligipääsetavuse parandamine. Uuenduste hulka kuuluvad praegu kinnistul asuvate vanade hoonete lammutamine ning uute jalutusteede ja puhkealade rajamine, mis teevad rannast veelgi meeldivama koha igapäevaseks ajaveetmiseks. “Kvartali valmides tekib ühendus Pikaliiva tänava ja ranna vahel, mis võimaldab turvalise ja mugava ligipääsu ka kohalikele,” täpsustas Mustonen ja lisas, et eriti tähtis on see, et piirkond säilitaks oma looduslähedase atmosfääri, pakkudes samas tänapäevaseid mugavusi, näiteks rannahoone, kus külastajad saavad nautida kohvi või kergeid suupisteid. Ta tõi välja, et rannahoone täpne funktsioon selgub edasise projekteerimise käigus, kuid linna ja arendaja nägemus on seni küllaltki sarnane olnud oluline on, et hoone annaks rannale lisandväärtust.

Mustoneni sõnul ollakse tihedas koostöös ka linna planeerijatega, et tagada arenduse sujuv integreerimine piirkonda. “Tänu sellele ei ole tegemist vaid kinnisvaraprojektiga, vaid suurema plaaniga arendada Harku järve ümbrust selliselt, et see toetaks nii kohalikke elanikke kui ka laiemat kogukonda,” selgitas ta.

Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja asetäitja Oliver Alveri sõnul on koostöö Arco Varaga olnud viljakas, kuna arendaja projektide arhitektuurivõistlustel on lähteülesande koostamisel arvestatud avaliku huviga ja rõhutatud on kvaliteetset linnaruumi. Ta toob välja, et ka Paldiski mnt 124b aadressil asuva kinnistu võidutöö nägi ette ranna äärde rajatava pargi laiendamist kavandatava hoonestuse vahele, ühendades avaliku pargi ja hoonete vahelised haljasalad üheks avaramaks rohealaks. “Linnaosale ja elanikele on positiivne see, et avalik ja aktiivselt kasutatav rannaala ning rannaäärne park laieneb järve põhjakaldale. Nii paranevad kohalike jaoks looduses liikumise võimalused ning laieneb juurdepääs järvele,” lisas Alver.

Kogu piirkond on kujundatud selliselt, et kuni neljakorruseliste elamute ja äripindade ümber jääb palju rohelust, mis loob meeldiva ja tervikliku keskkonna. “Arenduse südamesse planeeritud avalik linnaväljak muutub kogukonnaelu keskpunktiks, kus kohtuvad jalakäijad, kohvikute külastajad ja lähedalasuvate ettevõtete töötajad. Esimese korruse äripinnad võimaldavad kohalike teenuste ja kaupluste ligipääsetavust otse kodu lähedal,” täiendas Mustonen. 

Sarnaselt rannaalale on ka Arcojärve arendusse kerkivad kodud disainitud mugavust ja kaasaegseid elustiilivajadusi silmas pidades, pakkudes atraktiivset elukeskkonda erinevates eluetappides inimestele ja igas suuruses peredele. “Näiteks varieerub korterite valik ühetoalistest viietoalisteni ja tulevasel koduomanikul on võimalus valida erinevate planeeringulahenduste vahel,” toob Mustonen näiteid.. Arendaja sõnul kaasatakse klient protsessi juba varakult, et tulevane elanik saaks kaasa rääkida oma kodu loomisel.

Esimeste etappide tööde algus on kavandatud järgmise aasta teise kvartalisse ning arenduse käigus luuakse elukeskkond, kus on kõik vajalikud teenused ja mugavused jalutuskäigu kaugusel. See tähendab, et elanikud ei pea piirkonnast lahkuma, et saada kätte kõik eluks vajalik, olgu selleks kauplused, teenused või vaba aja veetmise võimalused.